Parduodu UAB: ką reikėtų žinoti?

Kartais parduoti uždarąją akcinę bendrovę (UAB) nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nepakanka vien tik įdėti skelbimą internete ir nurodyti „parduodu UAB“. Tam gali prireikti didelės kantrybės, žinių  ir šiek tiek pastangų.

parduodu uabPirmiausia, ką turi žinoti pardavėjas, parduodamas savo uždarosios akcinės bendrovės akcijas, yra tai, kad visos akcijos, kurias perleisite kitam asmeniui, turi būti visiškai apmokėtos. Vertėtų žinoti, kad akcijų negali perimti ne pelno siekiančios organizacijos. Potencialiam uždarosios akcinės bendrovės pirkėjui gali rūpėti, ar tvarkingai buvo vedama buhalterija, ar prie UAB veiklos vykdymo buvo prisidėjusios ofšorinės įmonės. Dauguma pirkėjų paprasčiausiai baiminasi, ar nebuvo slepiami mokesčiai.  Veikla, kurią vykdo ofšorinės įmonės, paprastai būna legali, tačiau kartais pasitaiko ir piktnaudžiavimo atvejų.

Ką reikėtų žinoti, jei parduodu UAB? Jei atsirado potencialus pirkėjas, kuriam bus perleistos akcijos, pirmas žingsnis, kurį turi padaryti pardavėjas – pranešti bendrovei apie tai, kad akcijas planuojama parduoti. Kitas žingsnis – akcijų perleidimo sandorio pasirašymas ir pasikeitusių uždarosios akcinės bendrovės duomenų (savininko) užregistravimas. Atrodytų, tereikia atlikti 3 visai nesudėtingus veiksmus, tačiau ne visada viskas pavyksta taip sklandžiai, kaip tikimasi. Taip pat bendrovės vadovui reikėtų žinoti, kad parduodant uždarąją akcinę bendrovę reikalingas ir sutuoktinio sutikimas. Taip pat svarbu pranešti kiekvienam akcininkui apie planus parduoti akcijas registruotu laišku (arba pasirašytinai) ne vėliau nei po 5 dienų po to, kai buvo paskelbtas pranešimas apie akcijų pardavimą. Taip pat reikėtų žinoti, kad akcijų perleidimo sutarčiai taikomi specialūs reikalavimai, kurių laikytis privaloma. Sutartyje svarbu nurodyti tikslų uždarosios akcinės bendrovės pavadinimas, kodas, teisinė forma, buveinė, akcijų skaičius (pagal klases) ir nominali UAB vertė. Atrodytų, kad tai – visiškai smulkmenos, tačiau be jų sandoris bus laikomas niekiniu.

Nusipirkti UAB dažniausiai būna kur kas paprasčiau nei parduoti. Pirkėjai suvokia, kad nusipirkę uždarąją akcinę bendrovę gali pradėti veiklą daug greičiau nei ją kuriant. Pasitaiko atvejų, kad pirkimas kainuoja daug pigiau nei kūrimas. Be o, steigiant naują UAB tikrai reikia padaryti nemažai procedūrų. Perleidimo aktas – kur kas paprastesnis procesas, nors tai ir gali kainuoti pardavėjo pastangų. Nusipirkus UAB naujas savininkas užregistruojamas per 3 darbo dienas (tuo tarpu, įsteigimas užtruktų savaitę ir ilgiau, jau neskaičiuojant kitų formalių sąlygų, kurias reikės išildyti).

Taigi, jei tvirtai apsisprendėte parduoti UAB, reikėtų laikytis tam tikrų nuostatų ir principų, kurių nepaisant gali tiesiog nepavykti akcijų perleisti.

781
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *