Darbas be rizikos – praktiškai neįmanomas. Kiekviename darbe egzistuoja tam tikra rizika, tačiau kokia rizika yra priimtina žmogui? Profesinės rizikos vertinimas įmonėje yra itin svarbus dalykas, kadangi pačio proceso metu yra įvertinama kiekviena darbo vieta, darbo specifika ir kiti darbo eigą lemiantys veiksniai. Įvertinus visus esamus ir galimus rizikos veiksnius specialistai priima sprendimą dėl rizikos lygio įmonėje.
Kiekvienas darbas skiriasi ne tik savo specifika, tačiau ir pačių darbuotojų profesijų gausa. Skirtingose įmonėse tie patys darbuotojai gali būti apsupti skirtingo lygio rizikos, tad darbdavys turi pareigą pasirūpinti, kad būtų įvertintas kiekvienas rizikos veiksnys bei būtų pasiruošta susitvarkyti su galimomis jo pasekmėmis. Tik tinkamas pasiruošimas gali užtikrinti kiekvieno darbuotojo saugumą.
Profesinės rizikos vertinimas įmonėje yra naudingas net keliais aspektais. Visų pirma tai itin veiksminga priemonė sukurti saugią darbo aplinką. Rizikos vertinimo eigoje yra ne tik nustatomas rizikos lygis, tačiau ir atrandami nauji faktoriai, kurie gali sukelti pavojų įmonės darbuotojams. Logiška, kad iš anksto numatant pavojų galima ne tik pasiruošti jam, tačiau ir perspėti apie tai visus įmonės darbuotojus, kas leis įmonėje dirbti įmone pasitikintiems darbuotojams dar geriau ir kokybiškiau.
Žinant tai, kad toks rizikos vertinimas ne tik egzistuoja, tačiau ir yra būtinas, vertėtų šiek tiek žinoti ir apie patį procesą. Rezultatai tikrai patiks kiekvienam darbdaviui, todėl pats rizikos vertinimas neturėtų kelti abejonių ar kitokių klausimų. Viskas prasideda nuo parengiamųjų darbų, kuriais pradedami pačių rizikos veiksnių tyrimai bei kitos rizikos charakteristikos. Pastebėjus bet kokio lygio riziką bus stengiamasi ne tik ją sumažinti, tačiau ir visiškai ją pašalinti. Deja, bet ne visais atvejais pavyksta tai padaryti, todėl kiekvienas darbdavys aprūpina savo darbuotojus visomis būtinomis apsaugos priemonėmis. Be jokios abejonės kiekvieną riziką reikia stebėti, mat aplinkybės daugiau ar mažiau keičiasi, o tai mums sako, kad ir pati rizika gali „slankioti“ į vieną ar kitą pusę. Padidėjusiai rizikai yra skiriama šiek tiek daugiau dėmesio, na o puikiai susidorojus su galima rizika belieka tik pasveikinti specialistus už puikiai atliktą darbą.
Akivaizdu, kad profesinės rizikos vertinimas įmonėje po šio proceso įneš šiokį tokį „prieskonį“ į kolektyvą, kadangi darbuotojai matys, jog jų darbdavys rūpinasi ne tik darbuotojų saugumu, tačiau ir sveikata, o tai yra puiki motyvacinė priemonė net ir pačiam pesimistiškiausiai nusiteikusiam darbuotojui.